129. ročník Běchovice – Praha silniční běh na 10 km se koná 28. 9. 2025

Základní informace o závodu

  • Ročník: 128. (poprvé se závod konal 28. května 1897)
  • Datum: neděle 29. září 2024
  • Ocenění ČAS: Oficiální mistrovství ČR v silničním běhu na 10 km
  • Ocenění World Athletics: Heritage Plaque
  • Kategorie: mistrovské (ženy, muži, junioři, juniorky), příchozí (ženy, muži),
  • Pořadatel: Sdružení závodů Běchovice (Český atletický svaz, PSK Olymp, Sokol Běchovice)


PROČ BĚŽET BĚCHOVICE

  1. Závod s nejdelší tradicí v Evropě.
  2. Závod běhaný nepřetržitě již od roku 1897.
  3. Závod pro běžce všech výkonnostních a věkových kategorií (od mistrovské po veteránskou).
  4. Závod, kde se vyhlašuje celkem 26 kategorií.
  5. Doprovodný program v cíli závodu.
  6. Desetikilometrová TRAŤ, CO VÁS PROVĚŘÍ.
  7. Fotografie ze závodu zdarma.
  8. Funkční tričko Joma a pamětní medaile v ceně startovného.
  9. Nezapomenutelné běžecké zážitky.
  10. Týmová soutěž.

Desetikilometrová trať, co vás prověří

Závod Běchovice – Praha je oficiálním mistrovstvím České republiky v silničním běhu na 10 km. Je to legendární běžecký závod s nejdelší nepřerušenou tradicí na světě, který běžcům nabízí moderní zázemí. Závod, který nadchne svou atmosférou a tradicí. Trať, která vás prověří. To vše poslední zářijovou neděli již po 128.

Specifická není jen historie běchovického závodu, ale i samotná délka a náročnost trati. Měří o 31 metrů více než je tradičních 10 kilometrů, ale ne vždy tomu tak bylo. V prvních letech měřila 10 kilometrů. Start byl u patníku s číslem 12 a cíl u patníku 2. Postupně se start posouval stále více směrem k obci Běchovice a analogicky se tak měnilo i místo cíle z Ohrady na Pražačku. Od legendárního patníku č. 13 se běželo poprvé až v roce 1911.

Teprve o jedenáct let později se místo dnešního cíle na Žižkově stalo součástí Prahy a obec Běchovice se přidružila k Praze až v roce 1974. Z dnešního pohledu můžeme říct, že závod se první desetiletí konal na periferii hlavního města a tomu odpovídala i kvalita vozovky, a tak úsměvně dnes působí doporučení doprovázejícím cyklistům, aby nevířili prach. Dobová svědectví závodníků vypovídají o tom, jak se museli často potýkat s blátem, loužemi a terénními nerovnostmi. Ještě v roce 1969 se závodníci mohli orientovat dle patníků, ostatně propozice hovořili o „startu na 13. kilometru a cíli na 3. kilometru." Následující rok byly patníky bohužel odstraněny. Dochoval se pouze ten legendární s označením 13. kilometru. Faktem zůstává, že se dnes běhá na vzdálenost 10 031 metrů (ke stažení zde: GPX soubor).

Trasa a profil trati

Co ale zůstává po celou dobu shodné, je profil trati. Po krátkém mírném seběhu od startu následuje první krátké stoupání na metu 1. kilometru, které je předzvěstí další trasy. Další výživné stoupání čeká závodníky na 3. kilometru v Dolních Počernicích, táhlé stoupání v Hrdlořezích směrem na Tábor dlouhé zhruba jeden kilometr začíná druhou těžší polovinu tratě. Po prudkém seběhu z Tábora následuje od 7,5. kilometru obávaný výběh „Hrdlořezák," ale mnohé nováčky na trati překvapí, že táhlé stoupání pokračuje prakticky až několik stovek metrů před cíl. Když k náročnému profilu připočítáme ještě náročný protivítr v některých ročnících, tak můžeme konstatovat, že trasa běchovického závodu vyžaduje zkušenosti, taktickou vyzrálost, vůli a bojovné srdce. Termín závodu se v historii několikrát měnil, aby se nakonec ustálil na poslední zářijovou neděli.

Trasa trati dnes

Partneři závodu

Generální partneři
Českého atletického svazu

Oficiální partneři
Českého atletického svazu

Oficiální dodavatelé
Českého atletického svazu

ˇ

Instituce



Kontakty

Sdružení závodů Běchovice (Český atletický svaz, PSK Olymp, Sokol Běchovice)

  1. Za Císařským Mlýnem 1063
  2. Praha 7, 170 00
  3. info@bechovice-praha.cz
  4. GDPR informace

Menu