128. ročník Česká spořitelna Běchovice – Praha silniční běh na 10 km se koná 29. 9. 2024

Vlastimil Zwiefelhofer

*20. listopadu 1952

Vlastimil Zwiefelhofer je skutečnou legendou a osobností běchovického závodu a také českého běhu. Tento skromný závodník, patriot z Klatovska, milovník přírody a po skončení běžecké etapy života učitel tělesné výchovy, je příkladem pro další generace nejen jako běžec, ale také jako osobnost.

Vlastík, jak mu přezdívají familiárně běžečtí nadšenci, je dodnes držitelem nejlepšího českého výkonu běchovického běhu. V památném rekordním závodě v roce 1975 porazil v dech beroucím závěrečném spurtu svého soupeře Stanislava Hofmana o pouhých 0,8 vteřiny. Jeho čas 28:35,2 minuty vydržel jako traťový rekord po celých 21 let, než jej v roce 1996 při příležitosti 100. ročníku o pouhé dvě vteřiny překonal Keňan Chege.

Ve 126leté historii je Vlastíkův výkon stále druhým nejlepší výkonem absolutně, českým rekordem a pro dnešní běžce prozatím naprosto nedostižným časem. Ve své skromnosti k památnému závodu pravil, že měl štěstí na příznivý vítr. Úsměvně působí historka z jeho vzpomínek, jak přijel na tyto Běchovice s bratrem Škodovkou, neznal trať a málem nestihl start, neboť svému kamarádovi slíbil předat hřejivou emulzi. Běchovický závod dokázal vyhrát celkem čtyřikrát a dále přidal ještě dvě stříbra a jeden bronz.

Svojí běžeckou univerzálnost Vlastimil Zwiefelhofer prokázal i traťovým rekordem na závodě Velká Kunratická (1979), který je dodnes nepřekonán.

Vlastík byl i velmi dobrým vytrvalcem, v maratonu dokázal zaběhnout v roce 1979 tehdejší československý rekord 2:14:19 hodin a o rok později nás reprezentoval na Olympijských hrách v Moskvě, kde však bohužel pro zdravotní problémy maraton nedokončil.

Ze všeho nejvíce ovšem miloval běh v přírodě a právě zde získal svůj největší mezinárodní úspěch, když na Mistrovství světa v roce 1979 obsadil dnes nedoceněné 6. místo.

Vlastimil Zwiefelhofer na závodu Běchovice–Praha v roce 2016

Partneři závodu

Generální partner
Českého atletického svazu

Oficiální partneři
Českého atletického svazu

Oficiální dodavatelé
Českého atletického svazu

Instituce

Kontakty

Sdružení závodů Běchovice (Český atletický svaz, PSK Olymp, Sokol Běchovice)

  1. Za Císařským Mlýnem 1063
  2. Praha 7, 170 00
  3. info@bechovice-praha.cz
  4. GDPR informace

Menu