128. ročník Česká spořitelna Běchovice – Praha silniční běh na 10 km se koná 29. 9. 2024

Jakub Wolf

*4. dubna 1877
†15. června 1946

Jakub Wolf se narodil v Plzni. Proslavilo ho především jeho vítězství v běžeckém silničním závodu Běchovice – Praha. K atletice ho přivedla aktivita jeho staršího bratra Jana, který navštívil v Praze sokolské atletické závody a byl spolu s kamarády tak nadšen, že po příjezdu do Plzně začal okamžitě připravovat založení atletického klubu. V listopadu 1894 se tedy z nadšení bratra Jana a dalších podobných „bláznů" zrodil „Athletic Club Plzeň". Jakub Wolf se zájmem sledoval počínání starších, ale kvůli staršímu bratrovi, byl neustále odstrkován jako příliš mladý. Nenechal se však odradit a posléze se mu podařilo nenápadně vklouznout mezi cvičící atlety kdesi na lukách pod tehdejší Doudlebskou třídou. Běhalo se po louce a trať byla vyznačena svršky běhajících. Na těchto lukách začala jeho sportovní kariéra. Mezi začínajícími byl nejlepší a okamžitě na sebe upozornil. Byl vybrán k účasti na prvních atletických závodech v Plzni v roce 1895. Rázem také ustalo veškeré odstrkávání, byl zařazen mezi platné členy AC Plzeň. Změn v chování starších si Jakub vážil, byly mu velkou ctí i zadostiučiněním. Na prvních závodech nastoupil v běhu na 5 km a přesvědčivě vyhrál.

Tehdejší kluby trénovaly v obtížných podmínkách, nebyly peníze ani hřiště. Trénovalo se, jak již bylo řečeno, na loukách, pěšinách podél řek a v lesích. Prostě tam, kde byl jen trochu vhodný terén pro cvičení. Závodníci byli považováni za polonahé blázny hazardující se svým zdravím a jako takoví byli vystavováni všeobecnému posměchu a někdy i hrubým útokům. V Plzni se běžně stávalo, že zlomyslní pozorovatelé schovávali cvičícím oděv na stromy. Mladému Wolfovi dokonce někdo odnesl oděv a on se musel vracet domů přes celou Plzeň jen v trenýrkách.

V roce 1897 začal Wolf zaznamenávat první významnější úspěchy. Po porážce tehdejšího mistra Čech na 5 km Hrona padl do očí činovníkům AC Sparty. Sekretář Sparty Rudl přijel do Plzně vyjednávat a nabídl Wolfovi slušné podmínky. Wolf po poradě s ostatními přestoupil do AC Sparta. V barvách Sparty vytvořil český rekord v běhu na 10 km časem 36:42,2 min., vyhrál třikrát Běchovice, stal se mistrem Rakouska v běhu na 5 km a mistrem Maďarska v běhu na 3 míle.

K prvnímu startu v Běchovicích říká Wolf: „…pro nás historická neděle 27. května 1897, kdy se nás u startu sešlo asi deset mladých nadšenců – závodníků; jistě žádný z nás netušil, že pokládáme základní kámen nejslavnějšímu dnes závodu našeho sportu vůbec. Pouhý start v tomto závodě stal se ctí a vítězství nehynoucím úspěchem. Dnes Běchovice se staly mostem, spojujícím generace atletů, po němž vítězové přecházejí do dějin. Dnes, kdy vidím, jaké popularitě a významu se závod těší, jsem hrdý na to, že jsem byl první, který protrhl vítězně cílovou pásku…"

Tenkrát silnice byla v takovém stavu, v jakém jsou dnes některé odlehlé a zanedbané cesty. To znamená, že bylo-li bláto, musel závodník překonávat značné terénní obtíže, často křižovat silnici, vyhledávat méně zablácená místa, přeskakovat louže apod. K tomu všemu ještě se běhávalo v těžkých botách. Však také čas 39:03 docílený tenkráte a v pozdější době je toho důkazem.

Za svoji desetiletou aktivní atletickou činnost získal Jakub Wolf šest mistrovských titulů a dalších dvacet šest vítězství.

Osobní rekordy:

  • 5 000 m 17:05
  • 10 000 m 36:42,2
  • hodinovka 16 240 m

Partneři závodu

Generální partner
Českého atletického svazu

Oficiální partneři
Českého atletického svazu

Oficiální dodavatelé
Českého atletického svazu

Instituce

Kontakty

Sdružení závodů Běchovice (Český atletický svaz, PSK Olymp, Sokol Běchovice)

  1. Za Císařským Mlýnem 1063
  2. Praha 7, 170 00
  3. info@bechovice-praha.cz
  4. GDPR informace

Menu