128. ročník Česká spořitelna Běchovice – Praha silniční běh na 10 km se koná 29. 9. 2024

Jakub Wolf

*4. dubna 1877
†15. června 1946

Jakub Wolf se narodil v Plzni. Proslavilo ho především jeho vítězství v běžeckém silničním závodu Běchovice – Praha. K atletice ho přivedla aktivita jeho staršího bratra Jana, který navštívil v Praze sokolské atletické závody a byl spolu s kamarády tak nadšen, že po příjezdu do Plzně začal okamžitě připravovat založení atletického klubu. V listopadu 1894 se tedy z nadšení bratra Jana a dalších podobných „bláznů" zrodil „Athletic Club Plzeň". Jakub Wolf se zájmem sledoval počínání starších, ale kvůli staršímu bratrovi, byl neustále odstrkován jako příliš mladý. Nenechal se však odradit a posléze se mu podařilo nenápadně vklouznout mezi cvičící atlety kdesi na lukách pod tehdejší Doudlebskou třídou. Běhalo se po louce a trať byla vyznačena svršky běhajících. Na těchto lukách začala jeho sportovní kariéra. Mezi začínajícími byl nejlepší a okamžitě na sebe upozornil. Byl vybrán k účasti na prvních atletických závodech v Plzni v roce 1895. Rázem také ustalo veškeré odstrkávání, byl zařazen mezi platné členy AC Plzeň. Změn v chování starších si Jakub vážil, byly mu velkou ctí i zadostiučiněním. Na prvních závodech nastoupil v běhu na 5 km a přesvědčivě vyhrál.

Tehdejší kluby trénovaly v obtížných podmínkách, nebyly peníze ani hřiště. Trénovalo se, jak již bylo řečeno, na loukách, pěšinách podél řek a v lesích. Prostě tam, kde byl jen trochu vhodný terén pro cvičení. Závodníci byli považováni za polonahé blázny hazardující se svým zdravím a jako takoví byli vystavováni všeobecnému posměchu a někdy i hrubým útokům. V Plzni se běžně stávalo, že zlomyslní pozorovatelé schovávali cvičícím oděv na stromy. Mladému Wolfovi dokonce někdo odnesl oděv a on se musel vracet domů přes celou Plzeň jen v trenýrkách.

V roce 1897 začal Wolf zaznamenávat první významnější úspěchy. Po porážce tehdejšího mistra Čech na 5 km Hrona padl do očí činovníkům AC Sparty. Sekretář Sparty Rudl přijel do Plzně vyjednávat a nabídl Wolfovi slušné podmínky. Wolf po poradě s ostatními přestoupil do AC Sparta. V barvách Sparty vytvořil český rekord v běhu na 10 km časem 36:42,2 min., vyhrál třikrát Běchovice, stal se mistrem Rakouska v běhu na 5 km a mistrem Maďarska v běhu na 3 míle.

K prvnímu startu v Běchovicích říká Wolf: „…pro nás historická neděle 27. května 1897, kdy se nás u startu sešlo asi deset mladých nadšenců – závodníků; jistě žádný z nás netušil, že pokládáme základní kámen nejslavnějšímu dnes závodu našeho sportu vůbec. Pouhý start v tomto závodě stal se ctí a vítězství nehynoucím úspěchem. Dnes Běchovice se staly mostem, spojujícím generace atletů, po němž vítězové přecházejí do dějin. Dnes, kdy vidím, jaké popularitě a významu se závod těší, jsem hrdý na to, že jsem byl první, který protrhl vítězně cílovou pásku…"

Tenkrát silnice byla v takovém stavu, v jakém jsou dnes některé odlehlé a zanedbané cesty. To znamená, že bylo-li bláto, musel závodník překonávat značné terénní obtíže, často křižovat silnici, vyhledávat méně zablácená místa, přeskakovat louže apod. K tomu všemu ještě se běhávalo v těžkých botách. Však také čas 39:03 docílený tenkráte a v pozdější době je toho důkazem.

Za svoji desetiletou aktivní atletickou činnost získal Jakub Wolf šest mistrovských titulů a dalších dvacet šest vítězství.